Przejdź do treści

Stacja meteorologiczna w Rzepienniku Suchym

Stacja meteorologiczna w Rzepienniku Suchym

Miło nam poinformować, że na terenie Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Suchym została zamontowana kolejna nasza stacja meteorologiczna będąca elementem sieci monitoringu zlewni Rzepianki. Jest to z jednej strony efekt owocnych relacji z lokalnymi liderami, którzy są absolwentami naszej geografii, a z drugiej wyraz konstruktywnej i merytorycznej współpracy Instytutu Geografii UP z nauczycielami.

Należy dodać, że jest to już druga nasza stacja zamontowana w tej zlewni badawczej (pierwsza działa od roku przy szkole podstawowej w Rzepienniku Biskupim), a w planie mamy montaż trzeciej stacji w Rzepienniku Strzyżewskim. Urządzenia dostarcza firma Davis Instruments.

Stacje te to tylko jeden z elementów infrastruktury pomiarowej dedykowanej do badań zlewni Rzepianki. Celem badań prowadzonych przez pracowników Katedry Geografii Fizycznej naszego Instytutu jest rozpoznanie czynników naturalnych i antropogenicznych przyczyniających się do występowania powodzi w tej zlewni a w perspektywie opracowania wytycznych dla systemu ostrzegania przed tego typu zjawiskami hydrologicznymi.

Wszystkie stacje są włączona do globalnej sieci instrumentów firmy Davis mierzących parametry opisujące pogodę i klimat na całym świecie. Parametry pogodny w zlewni Rzepianki można śledzić na bieżąco na stronie https://www.weatherlink.com/, gdzie dostępny jest szczegółowy biuletyn lub poprzez aplikację WeatherLink, do korzystania z której zachęcamy.

W biuletynie dostępne są podstawowe i rozszerzone parametry pogody, takie jak: temperatura, opad, prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie, ale też ich pochodne np. temperatura odczuwalna, róża wiatrów, punkt rosy czy ewapotranspiracja. Stacje zostały dodatkowo wyposażone w dwa sensory. Pierwszy do pomiaru natężenia promieniowania słonecznego, aby wspomagać lokalne inwestycje proekologiczne (lokalne parametry są kluczowe np. przy efektywnym projektowaniu mocy instalacji fotowoltaicznych). Drugi dodatkowy sensor mierzy poziom promieniowania UV, gdyż jego natężenie ma wpływ na bezpieczny wypoczynek na świeżym powietrzu – szczególnie u dzieci.

Na koniec przypominamy, że stacja meteorologiczna (też Davis) z dostępem online do danych jest również zamontowana na dachu budynku głównego UP.

 

Aktualności