XII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Camino de Santiago – droga spotkania” Kraków, 10-11 września 2021 r.

W dniach 10-11 września 2021 r. w auli im. Wincentego Danka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz w auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odbyła się XII Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. „Camino de Santiago – droga spotkania”.

Organizatorami konferencji byli: Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Patronat honorowy nad konferencją objęli Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce – Francisco Javier Sanabria Valderrama oraz Biskup Krzysztof Zadarko – Przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski. Konferencja uzyskała rekomendację Komisji Rady Konsultacyjnej Nauki w inicjatywie Urzędu Miasta Krakowa pn.: „Krakowskie Konferencje Naukowe”. Partnerzy konferencji to: Fundacja „PRO FUTURO THEOLOGIAE”, Parlament Jakubowy, Bractwo św. Jakuba w Więcławicach Starych oraz Bractwo św. Jakuba w Toruniu.

Konferencja była kolejnym – już 12. spotkaniem, poświęconym problematyce genezy i funkcjonowania Drogi św. Jakuba, duchowości szlaku oraz kultu Jakuba Starszego Apostoła w Polsce i na świecie. Szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela rozwija się bardzo dynamicznie w naszym kraju. Sieć polskich odcinków Camino de Santiago wynosi obecnie już ponad 7 tys. km. Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych konferencji, spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat funkcjonowania oznakowanych odcinków Szlaku Jakubowego w Polsce.

Głównym celem konferencji była szeroka refleksja naukowa nad problematyką duchowości pielgrzymiej, kultu św. Jakuba Apostoła i jego przejawów w Europie, a także nad społeczno-kulturowymi, historycznymi i geograficznymi uwarunkowaniami rozwoju Drogi św. Jakuba na świecie. W odniesieniu do tematu konferencji („Camino de Santiago – droga spotkania”) – jednym z głównych celów konferencji było odkrywanie fenomenu Camino przez pryzmat idei spotkania osób, kultur, tradycji i duchowości, ale także spotkania z własną słabością, wiarą i Bogiem. Komitetowi Naukowemu Konferencji przewodniczył ks. prof. dr hab. Piotr Roszak.

Konferencja miała charakter hybrydowy, przy czym zdecydowana większość uczestników uczestniczyła w niej stacjonarnie. Link do transmisji on-line został zamieszczony na stronie internetowej konferencji.

W konferencji udział wzięło ponad 100 osób, w tym Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama oraz Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal – Dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie, a także w formie on-line przedstawiciele świata nauki i członkowie Stowarzyszeń Camino de Santiago z Włoch, Słowacji i Czech.

W pierwszym dniu konferencji odbyły się także obrady Parlamentu Jakubowego– sesja poświęcona szansom i bilansowi tego, co udało się zrealizować w Polsce, w kościołach stacyjnych, w trakcie trwającego Roku Świętego Compostelańskiego.

Organizatorów konferencji cieszy sukces organizacyjny i naukowy konferencji – rekordowa liczba uczestników oraz wysoki poziom merytoryczny referatów. Podczas konferencji wygłoszonych zostało 20 referatów (w tym 2 referaty w formie on-line). Ogromnie cenny okazał się także panel dyskusyjny pn. „Święty Rok Compostelański w Polsce”, w którym uczestniczyli duszpasterze kościołów stacyjnych Świętego Roku Compostelańskiego w Polsce.

Niemal połowa referatów wygłoszonych podczas konferencji została opublikowana w monografii pt. „Camino Polaco. Teologia – sztuka – historia – teraźniejszość”, t. 5 pod redakcją Piotra Roszaka, Franciszka Mroza i Waldemara Rozynkowskiego wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Franciszek Mróz – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji

Kraków, 13 września 2021 r.

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
1 kwietnia 2024 2 kwietnia 2024 3 kwietnia 2024 4 kwietnia 2024 5 kwietnia 2024 6 kwietnia 2024 7 kwietnia 2024
8 kwietnia 2024 9 kwietnia 2024 10 kwietnia 2024 11 kwietnia 2024 12 kwietnia 2024 13 kwietnia 2024 14 kwietnia 2024
15 kwietnia 2024 16 kwietnia 2024 17 kwietnia 2024 18 kwietnia 2024 19 kwietnia 2024 20 kwietnia 2024 21 kwietnia 2024