Przejdź do treści

ARCHIWUM WYDARZEŃ 2017

życzStypendium Ministra NiSW dla naszego pracownika

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał stypendia młodym wybitnym naukowcom, prowadzącym wysokiej jakości badania i cieszącym się imponującym dorobkiem naukowym
w skali międzynarodowej.
W XII edycji konkursu otrzyma je 209 wybitnych młodych naukowców, w tym nasz kolega

dr Daniel Okupny. 

Serdecznie gratulujemy.

szczawe

Pełna relacja z projektu realizowanego przez dra Sławomira Dorockiego i mgra Pawła Brzegowego w zakładce współpraca z interesariuszami (tutaj).Nagrody Dyrektora Instytutu Geografii za pracę dydaktyczną
w roku akademickim 2016/17

        Labores pariunt honores       

W dniu 17 października 2017 roku na Zebraniu Pracowników Instytutu ogłoszono wyniki konkursu na Nagrody Dyrektora IG za pracę dydaktyczną pracowników Instytutu Geografii w roku akademickim 2016/17, przyznawaną
na podstawie wyników badań ankietowych studentów w semestrze letnim. Konkurs był prowadzony zgodnie z Regulaminem zatwierdzonym przez Radę Instytutu. Nagrody otrzymali:

dr Kamila Ziółkowska-Weiss – nagroda I stopnia

dr Karol Augustowski – nagroda II stopnia

dr Franciszek Mróz – nagroda III stopnia

dr Paweł Struś – nagroda IV stopnia

prof. UP dr hab. Tomasz Bryndal – nagroda V stopnia

GRATULUJEMYchoinaSzanowni Państwo, 

Zgodnie z corocznym zwyczajem serdecznie zapraszamy w dniu 19 grudnia br. (wtorek) o godz. 10.15 w sali 532 na przedświąteczne spotkanie Szanownych Pracowników i Doktorantów naszego Instytutu.

Na spotkanie zapraszamy nie tylko obecnych, etatowych pracowników, ale także pracowników emerytowanych i przez wiele lat związanych z naszym Instytutem, stałych współpracowników oraz pracowników Biblioteki Wydziałowej i zaproszonych gości.  

.

Dyrekcja Instytutu GeografiipaczuchaOtwieramy Serduszka dla dzieci
z Domu Dziecka nr 1 w Krakowie

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia zbieramy upominki
dla dzieciaków z domu dziecka. Podopiecznymi placówki są dzieci i młodzież w wieku od 9 do 19 lat.
Każdy z Was może wspomóc naszą akcję przekazując:

 • artykuły szkolne (długopisy, pióra na naboje, kolorowe cienkopisy, bloki z kolorowymi kartkami, zeszyty A4, cyrkle, kleje, korektory, nożyczki itp.);
 • odzież (nową lub używana w bardzo dobrym stanie);
 • drobne rzeczy upominkowe, kosmetyki, słodycze. 

Akcja pomocy ma poparcie Dyrekcji Instytutu Geografii UP

.

termin zbiórki: 14-21 grudnia 2017 r. 

miejsce zbiórki: Piętro 0 (parter obok szatni, Biblioteka WGB – Instyut Geografii, IV piętro).

Więcej informacji – Agnieszka (tel. 880 809 590), studentka III roku turystyki i rekreacji. 

Wszystkim osobom wspierającym zbiórkę serdecznie dziękujemy 
i życzymy Wesołych Świąt. W ramach wtorkowych zebrań naukowych pracownicy Zakładu Ekorozwoju i Kształtowania Środowiska Geograficznego przedstawią najważniejsze kierunki badawcze
i działalność dydaktyczną Zakładu.

.

.12.12.2017 godz. 10:15 sala 532 (Instytut Geografii).

Prosimy o niezawodne przybycie wszystkich Pracowników InstytutuFinał Małopolskiego Konkursu Wiedzy Krajoznawczej o Republice Słowackiej
i konkursu fotograficznego Słowacja okiem studenta.

konkurs slowacja

8 listopada 2017 roku odbył się finał I Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Republice Słowackiej.  Organizatorem wydarzenia był Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie we współpracy z Narodowym Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce oraz Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie. Honorowy patronat nad konkursem objął Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Kazimierz Karolczak.
W konkursie wzięło udział 47 uczniów z 18 szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego, którzy walczyli o indeks na jednym z kierunków studiów oferowanych przez Instytut Geografii oraz o cenne nagrody rzeczowe.

Laureatami konkursu zostali:IMG_6652

 • I miejsce – Pani Patrycja Wójtowicz reprezentująca I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach; opiekun: Alicja Honek.
 • II miejsce – Pan Jakub Szpilowski reprezentujący Zespół Szkół nr 1 im KEN w Nowym Sączu; opiekun: Anna Banias.
 • III miejsce – Pani Ewelina Szeliga reprezentująca IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Tarnowie; opiekun: Magdalena Ścieńska.

Podczas Konkursu rozstał rozstrzygnięty również studencki konkurs fotograficzny zorganizowany przez Instytut Geografii: Słowacja oczami studenta, którego laureatką została
Pani Aneta Chorąży, studentka II roku SUM na kierunku Turystyka i Rekreacja (nagrodzone zdjęcie prezentujemy obok).

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy już dzisiaj na drugą edycję Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Republice Słowackiej, która odbędzie się jesienią 2018 roku.

Fotorelacja na naszej stronie w GALERIIZakład Przedsiębiorczości i Gospodarki Przestrzennej Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie,  Komisja Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Komisja Nauk Ekonomicznych i Statystyki Polskiej Akademii Nauk – Oddział w Krakowie serdecznie zapraszają na:

33. Międzynarodową Konferencję Naukową / 33rd International Scientific Conference

przem

Kraków, 4-5 grudnia / December 2017

Strona internetowa konferencji: www.przemysl.up.krakow.pl.

 Informacje o konferencji do pobrania tutajTylko dzisiaj trwa głosowanie na naszym profilu slowaZnalezione obrazy dla zapytania fb w konkursie fotograficznym „Słowacja okiem studenta”

Zagłosuj na zdjęcia innych w dniu 27 listopada na naszym profilu www.facebook.com/InstytutGeografii
.
Pełny regulamin konkursu znajdziesz tutaj.
.
Zapraszamy do oddawania głosów.


28 listopada odbędzie się finał Małopolskiego Konkursu Wiedzy Krajoznawczej
o Republice Słowackiej. 

Poniżej przedstawiamy program:

 • 10:20 – Rejestracja uczestników;
 • 10:45 – Powitanie uczestników Konkursu i ich opiekunów przez organizatorów Konkursu;
 • 11:00 – Rozpoczęcie pierwszej części konkursu- test wyboru;
 • 11:50 – Rozpoczęcie drugiej części konkursu – test wyboru, rozpoznawanie obiektów na zdjęciach;
 • 12:30 – Przerwa kawowa;
 • 12:45 – Wystąpienia okolicznościowe organizatorów;
 • 13:15 – Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu fotograficznego dla studentów Uniwersytetu Pedagogicznego na zdjęcia związane z Republiką Słowacką;
 • 13:30 – uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu Wiedzy Krajoznawczej o Republice Słowackiej oraz wręczenie nagród.

konkurs slowacja

Organizatorem konkursu jest Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie we współpracy z Narodowym Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce oraz Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie. Patronat nad konkursem obejmuje Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie im. Komisji Edukacji Narodowej.
Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego na temat Republiki Słowackiej. Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego.
W linkach zamieszczamy: regulamin konkursukartę zgłoszenia i oświadczenie dla rodziców

Koordynatorami działań w ramach konkursu są pracownicy Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: dr Renata Rettinger, dr Joanna Fidelus-Orzechowska oraz mgr Anna Chrobak.

Gorąco zapraszamy.

Michał Żemła.

mabW ramach wtorkowych zebrań naukowych zapraszamy na seminarium naukowe: Polskie rezerwaty biosfery UNESCO/MaB.

na którym Pan prof. dr hab Roman Soja wygłosi referat pt.:

Polskie rezerwaty biosfery UNESCO/MaB.

28.11.2017 godz. 10:15 sala 532 (Instytut Geografii).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w tym gości z zewnątrz.W ramach wtorkowych zebrań naukowych pracownicy Zakładu Dydaktyki Geografii przedstawią najważniejsze kierunki badawcze i działalność dydaktyczną Zakładu.

.

.21.11.2017 godz. 10:15 sala 532 (Instytut Geografii).

Prosimy o niezawodne przybycie wszystkich Pracowników Instytutustp
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach w ramach
Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2017, który rozpocznie się już w najbliższy
poniedziałek, 13 listopada. Na szczególną uwagę zasługują wydarzenia organizowane przez pracowników naszego Instytutu 
i naszych absolwentów:
 • 13 listopada, godz. 10:15-11:45 oraz 12:30 – 14:00; warsztaty: Trening kompetencji przedsiębiorczych; prowadzenie: dr Agnieszka Świętek i mgr Monika Bartos.
 • 14 listopada, godz. 10:00-11:30; wykład z dyskusją: Jaką drogę przeszedł pewien Świstak, aby dojść do miejsca, w którym jest? Jak sieciować na żywo – czyli o praktyce spotkań networkingowych; prowadzący: Bartłomiej „Świstak” Piotrowski – absolwent UP. 
 • 14 listopada, godz. 12:00-13:30;  wykład z dyskusją: Studia, własna firma, praca, rodzina, szczęście i wielka kasa – dla przedsiębiorczego nic trudnego!; prowadzący: dr Tomasz Rachwał. 
 • 16 listopada,  godz. 9:30-10:45; warsztaty przedsiębiorczości w turystyce: Slow tourism – szansa dla małego przedsiębiorstwa; Prowadzący: dr Renata Rettinger, dr Michał Apollo. 
 • 16 listopada,  godz.15:00-16:30; wykład z dyskusją: Nie ma czasu do stracenia! – czyli jak efektywnie wykorzystać czas studiów na budowanie kariery zawodowej. Prowadzący: Anita  Wiedermann, absolwentka UP na kierunku geografia z przedsiębiorczością i gospodarką przestrzenną. 
 • 16 listopada,  godz. 17:00-18:30; wykład z dyskusją: Od studenta do menagera; Prowadzący: Łukasz Zarwański, absolwent UP na kierunku geografia z turystyką.

 Uroczyste rozpoczęcie ŚTP w UP odbędzie się w dn. 13 listopada o godz. 10.15 z udziałem Konsula USA i JM Rektora UP, Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń na stronie ŚTP w UPSzczegółowy program wydarzeń organizowanych przez Instytut Geografii UP do pobrania (tutaj).

.Cwikla

W ramach wtorkowych zebrań naukowych zapraszamy na otwarte zebranie Zakładu Dydaktyki Geografii,

na którym Pan mgr Mateusz Ćwikła wygłosi referat pt.:

Typologia funkcjonalna gmin a realizacja zadań z zakresu ochrony środowiska przez samorządy gminne
w województwie świętokrzyskim

14.11.2017 godz. 10:15 sala 532 (Instytut Geografii).

Prosimy o niezawodne przybycie członków Rady IGchmieloW ramach wtorkowych zebrań naukowych zapraszamy na otwarte zebranie Zakładu Geografii Fizycznej oraz Zakładu Geoinformacji i Badań Geośrodowiskowych,

na którym Pani dr Dorota Chmielowska wygłosi referat pt.:

Czy analiza ziaren kwarcu na aparacie Morphologi G3 może zastąpić analizę metodą Cailleux?

.

.

14.11.2017 godz. 11:15 sala 532 (Instytut Geografii).

Analizy powierzchni ziaren kwarcu są powszechnie stosowane w badaniach sedymentologicznych osadów czwartorzędowych.  Do najbardziej popularnych metod zalicza się metodę Krygowskiego oraz metodę Cailleux z późniejszymi modyfikacjami. Ta ostatnia jest jednak czasochłonna i subiektywna (zależy od doświadczenia analityka). Postęp technologiczny umożliwia zautomatyzowanie i zobiektywizowanie analiz obtoczenia i zmatowienia powierzchni ziaren kwarcu. Podjęto próby automatycznej identyfikacji trzech typów ziaren kwarcu zaproponowanych przez Cailleux przy użyciu aparatu Morphologi G3SE filmy Malvern stanowiącego wyposażenie Pracowni Sedymentologicznej Instututu Geografii UP.

Prosimy o niezawodne przybycie pracowników i doktorantów  ZGF i ZGiBG 
oraz zachęcamy do udziału pozostałych pracowników Instytutu i gości z zewnątrz.


W Dzień Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny pamiętajmy o zmarłych Pracownikach Instytutu Geografii. Przygotowaliśmy informację o lokalizacji grobów naszych zmarłych Koleżanek, Kolegów, Profesorów i Nauczycieli (do pobrania tutaj).  
Zachęcamy do odwiedzenia miejsc ich wiecznego spoczynku.
.


Z radością informujemy, że nasz Wydział Geograficzno-Biologiczny, w skład którego wchodzi, obok Instytutu Biologii, Instytut Geografii, otrzymał kategorię A w najnowszej parametryzacji jednostek naukowych. Komunikat MNiSW w tej sprawie jest dostępny tutaj 

131

W ramach wtorkowych seminariów naukowych

zapraszamy na prelekcję pt:

Koncepcje geograficzne i działalność badawcza Antoniego Rehmana

który wygłosi mgr Paweł Brzegowy
(Zakład Przedsiębiorczości i Gospodarki Przestrzennej IG UP).

24.10.2017 r., godz. 10:15, sala 532 (Instytut Geografii).

W referacie zostanie przedstawiona koncepcja rozprawy doktorskiej
i wstępne wyniki badań w związku z planowanym otwarciem przewodu doktorskiego (pod kierunkiem naukowym dra hab. Witolda Wilczyńskiego, prof. UP i dra Sławomira Dorockiego – promotor pomocniczy).

Prosimy o niezawodne przybycie członków Rady Instytutu.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (w tym gości z zewnątrz).

.zakald geoinforma

.

W ramach wtorkowych zebrań naukowych pracownicy Zakładu Geoinformacji i Badań Geośrodowiskowych przedstawią najważniejsze kierunki badawcze Zakładu, Pracowni Sedymentologiczej i Pracowni Geograficznych Systemów Informacyjnych i Technik Komputerowych. 

.

.

17.10.2017 godz. 10:15 sala 532 (Instytut Geografii).

Prosimy o niezawodne przybycie wszystkich Pracowników InstytutuMałopolska Noc Naukowców 2017 w Instytucie Geografii UP

29 września 2017 r. na małopolskich uczelniach odbyła się już jedenasta edycja popularnonaukowej imprezy – „Małopolska Noc Naukowców”. Do tego wydarzenia przyłączyli się także pracownicy Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, którzy przygotowali dla przyszłych młodych naukowców, niezwykle ciekawe wykłady i warsztaty.
Pani dr Renata Rettinger, na swoich dwóch wykładach pt. „Slow tourism na przykładzie Sri Lanki” przedstawiła istotę podróżowania typu „slow”, prezentując przy tym zdjęcia i filmy ze swoich podróży na Sri Lankę. Z kolei Pani dr Agnieszka Brzosko-Sermak w wykładzie pt. „Geograf po godzinach – Nowa Zelandia”, będącym relacją z kilkumiesięcznej podróży do Nowej Zelandii udowodniła, że w czasie wolnym można łączyć przyjemne z pożytecznym.
Równolegle z wykładami odbywały się warsztaty geologiczne pt. „Od skały do mikroskamieniałości”, które prowadzone były przez mgra Szymona Okońskiego i mgra Pawła Dulembę. Warsztaty te były poświęcone mikroskamieniałościom, ich rodzajom, sposobom ich preparacji ze skały oraz ich oznaczaniu pod mikroskopem. Warsztaty odbyły się w czterech grupach, po około 20 osób w każdej grupie.
Zajęcia organizowane w Instytucie Geografii UP cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nich łącznie 230 osób, przede wszystkim uczniów małopolskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich wraz ze swoimi nauczycielami i rodzicami. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat. Sale, w których przeprowadzane były wykłady i warsztaty były wypełnione po brzegi!
Serdecznie dziękuję dr Renacie Rettinger, dr Agnieszce Brzosko-Sermak, mgr Szymonowi Okońskiemu i mgr Pawłowi Dulembie za zaangażowanie w organizację tego niezwykłego wydarzenia. Zapraszam także do zapoznania się z krótkiej fotorelacji z imprezy.

Kinga Krzesiwo
Koordynator MNN w Instytucie Geografii UP

.Szanowni Państwo,

Akademia Ciekawych Myśli i Nauk zaprasza do udziału w Naukowych Warsztatach Projektowych, wszystkich studentów i doktorantów krakowskich uczelni, którzy są zainteresowani realizacją projektu dotyczącego, kreatywnego wykorzystania nowoczesnych materiałów w nauce, technologii lub sztuce oraz wszechstronnym rozwijaniem kompetencji podczas pracy zespołowej.

Tym razem „bierzemy pod lupę„ aerożel – najlżejszy materiał na świecie i najlepszy izolator termiczny.

Przedłużona rekrutacja trwa do 11 października. Liczba miejsc ograniczona! Projekt rozpoczyna się już 14 października. Informacje o wydarzeniu i rekrutacji można znaleźć na stronie Akademii:  http://bit.ly/ACMINWarsztaty

oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/acminacademy/

Z wyrazami szacunku,

Zespół Akademii Ciekawych Myśli i Nauk

.Zakład Przedsiębiorczości i Gospodarki Przestrzennej Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie,  Komisja Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Wydawnictwo „Nowa Era” oraz Fundacja „Edukacja dla Społeczeństwa” serdecznie zapraszają na:

przedsie

które odbędą się w dniach 9-10 października 2017 r. w Krakowie.
Strona internetowa konferencji: www.przedsiebiorczosc.eu

 Informacje o konferencji do pobrania tutaj 

.LOGO_KONFERENCJA_DRUK_2017

Szczegóły na stronie konferencji oraz w komunikacie.

Organizatorzy: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Polskie Towarzystwo Geograficzne – Komisja Geografii Religii, Urząd Gminy w Michałowicach, Bractwo i Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych.

.Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w Instytucie Geografii
na studiach podyplomowych dla słuchaczy geografii

.
Dyrekcja Instytutu Geografii zaprasza na inaugurację roku akademickiego 2017/2018
na studiach podyplomowych z geografii,
która odbędzie się 7 października 2017 r. (sobota) w sali 435 o godz. 10:30.

Program inauguracji:

 • Wystąpienie Zastępcy Dyrektora  dr Wioletty Kilar.
 • 11:00 – spotkanie organizacyjne z opiekunem rocznika.

 Kierownik studiów

dr Daniel Okupny

.INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO DLA STUDENTÓW PIERWSZYCH ROCZNIKÓW

.
Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 w Instytucie Geografii UP dla studentów
pierwszych roczników geografii, gospodarki przestrzennej i turystyki i rekreacji odbędzie się
2 października o godz. 8:30 w Auli budynku Głównego UP przy ul. Podchorążych 2. 
.
Wykład inauguracyjny pt: „Krajobraz dawnych kamieniołomów Krakowa obrazem współczesnych zmian środowiska geograficznego” wygłosi dr hab. Jacek Szmańda, prof. UP. 
.
Pozostałe roczniki od rana 2 października rozpoczynają regularne zajęcia. 


Cetntralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK Oddział w Krakowie ogłasza II edycję Konkursu im. Walerego Goetla na najlepszą pracę doktorską o tematyce górskiej. Jej celem jest wyłonienie najlepszych dysertacji poświęconych szeroko rozumianej tematyce gór Polski i świata w kategorii nauk o Ziemi. Do konkursu mogą być zgłoszone prace obronione po 1 stycznia 2013 r.  Pismo przewodnie skierowane do JM Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w załączniku. 

O szczegółach konkursu informuje strona internetowa Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

..

W ramach wtorkowych seminariów naukowych zapraszamy na wykład pt:

Procesy kształtowania się korporacji biotechnologicznych na świecie

który wygłosi mgr Marta Boguś (Zakład Geografii Społeczono-Ekonomicznej IG UP).

19.09.2017 godz. 10:15 sala 532 (Instytut Geografii).

W referacie zostanie przedstawiona koncepcja rozprawy doktorskiej i wstępne wyniki badań w związku z planowanym otwarciem przewodu doktorskiego (pod promotorstwem prof. UP dra hab. Sławomira Kurka i promotora pomocniczego dra Sławomira Dorockiego).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (w tym gości z zewnątrz) 

Nasza koleżanka Joanna Zawiejska uzyskała w dniu 19 czerwca 2017 roku

stopień doktora habilitowanego w obszarze nauk przyrodniczych, w dziedzinie nauk o Ziemi i dyscyplinie geografia, specjalność geografia fizyczna

 nadany Jej przez Radę Wydziału Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

GRATULUJEMY.Michal_ApolloMiło jest nam poinformować, że nasz Instytut wzbogacił się o nowego pracownika ze stopniem naukowym doktora.W dniu 21.06.2017 r. po obronie pracy doktorskiej pt.

„Środowiskowe skutki wysokogórskiej turystyki wspinaczkowej
(na przykładzie wybranych obszarów Himalajów)”,

której promotorem był prof. dr hab. Wiaczesław Andrejczuk (Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej),

promotorem pomocniczymdr Suman S. Bhattarai (Uniwersytet Tribhuvan w Nepalu),

recenzentamidr hab. Urszula Myga-Piątek (Uniwersytet Śląski) i prof. dr hab. Maciej Jędrusik (Uniwersytet Warszawski), decyzją Rady Wydziału Geograficzno-Biologicznego, Michał Apollo, pracujący w Zakładzie Turystyki i Badań Regionalnych otrzymał stopień doktora Nauk o Ziemi w zakresie geografii.Szanowni Pracownicy Instytutu Geografii UP,

Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Dyrekcja Instytutu Geografii UP zapraszają państwa do udziału w integracyjnej, dwudniowej wycieczce na Słowację. Szczegóły znajdziecie Państwo w załączniku oraz na stronie internetowej Oddziału www.ptg.up.krakow.pl

Koszty transportu pokryją organizatorzy !!!

Zaproszenie dotyczy wszystkich członków Oddziału oraz geografów i sympatyków z UJ i UP. Zarząd Oddziału liczy na Wasze zaangażowanie i potwierdzenie istnienia wspólnoty geograficznej w związku ze stuleciem istnienia PTG.

Za Zarząd, przewodniczący Krakowskiego Oddziału PTG w porozumieniu z Dyrekcją Instytutu Geografii UP, 

Józef ŻychowskiDziekan i Rada Wydziału Geograficzno-Biologicznego Uniwersytetu Pedagogicznego
im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie 

zawiadamiają, 

że w dniu 21 czerwca 2017 r. o godzinie 10:00 w Instytucie Biologii (Kraków, ul. Podchorążych 2,
sala nr 110N, I piętro, nowe skrzydło), odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej 

mgra Michała Apollo 

na temat: „Środowiskowe skutki wysokogórskiej turystyki wspinaczkowej (na przykładzie wybranych obszarów Himalajów)”. 

Promotor rozprawy:      prof. dr hab. Wiaczesław Andrejczuk, (Państwowa Szkoła Wyższa

    w Białej Podlaskiej);

Promotor pomocniczy:  dr Suman S. Bhattarai (Uniwersytet Tribhuvan, Nepal);

Recenzenci:                  dr hab. Urszula Myga-Piątek, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski) recenzja;

                 prof. dr hab. Maciej Jędrusik (Uniwersytet Warszawski) recenzja.

Streszczenie rozprawy (pl),      streszczenie rozprawy (eng)Praca w IMGiW-PIB Krakowie

Oferta pracy w Instytucie Meteorologii i  Gospodarki Wodnej – PIB Oddział Kraków na stanowisku specjalisty w Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju. 
załączniku ogłoszenie, wymagania i zakres obowiązków na oferowanym stanowisku. 
.


gazeta_wilInstytut Geografii UP partnerem XVII Pikniku Geograficznego: Tarnów, 8 czerwca 2017 roku

Z radością informujemy, że dzięki staraniom naszego pracownika mgr Michała Apollo, Instytut Geografii został partnerem XVII Pikniku Geograficznego, który odbędzie się w Tarnowie w dniu 8 czerwca 2017 roku. Mgr Michał Apollo jest koordynatorem konkursu geograficznego: „Wiedza geograficzna podstawą do zrozumienia świata”, który odbędzie się w ramach trwania Pikniku oraz poprowadzi 2 warsztaty dla nauczycieli szkół gimnazialnych i ponadgimnazjalnych:

• Budowanie sprawnie działającego zespołu jako podstawa sukcesu pracy w grupach
• Debata oksfordzka jako metoda nauczania.

Gościem głównym Pikniku jest podróżnik i pisarz Marek Fiedler. W trakcie Pikniku mgr Michał Apollo i mgr Markek Żołądek (doktorant IG UP) wygłoszą wykład na pt. „Wiedza geograficzna – ‚pierwsza władza’ w podróżowaniu”.
Szczegóły: www.zso.tarnow.pllemk

W ramach wtorkowych seminariów naukowych zapraszamy
na wykład pt:

Tożsamość polskich i słowackich Łemków autochtonów – interdyscyplinarne studium porównawcze

który wygłosi mgr Anna Banias (Instytut Geografii UP w Krakowie).

6.06.2017 godz. 10.30 sala 532 (Instytut Geografii).

Podczas odczytu zostanie zaprezentowana koncepcja przyszłej rozprawy doktorskiej oraz dotychczasowe wyniki badań.

.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (w tym gości z zewnątrz)SMOG KRAKOWSKA TRADYCJA - plakatKlub Studencki Uniwersytetu Pedagogicznego „Bakałarz” serdecznie zaprasza na spotkanie
z cyklu „Świat w którym żyjemy”.
.
.
Gościem będzie dr hab. inż. Wanda Wilczyńska-Michalik, prof. UP (Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), która zaprezentuje wykład
pt. „Smog – krakowska tradycja”.
.
.
  Godz. 19:00, wtorek 30.05.2017
  Klub Studencki „Bakałarz”, ul. Ingardena 4, Kraków
.
  Wstęp wolny
.
.


Dziekan i Rada Wydziału Geograficzno-Biologicznego Uniwersytetu Pedagogicznego
im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie 

zawiadamiają, 

że w dniu 31 maja 2017 r. o godzinie 9:00 w Instytucie Biologii (Kraków, ul. Podchorążych 2,
sala nr 110N, I piętro, nowe skrzydło), odbędzie się publiczna obrona pracy doktorskiej 

mgra Marcina Semczuka 

na temat : „Wpływ peryferyjności na rozwój społeczno-gospodarczy obszarów wiejskich województwa małopolskiego”. 

Promotor rozprawy:   dr hab. Witold Wilczyński, prof. UP (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie);

Recenzenci:              dr hab. Paweł Czapliński (Uniwersytet Szczeciński) recenzja;

dr hab. Andrzej Zborowski (Uniwersytet Jagielloński) recenzja.

Zawiadomienie Dziekana WGBStreszczenie rozprawyЛьвівський державний університет ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ імені Івана Боберськогоramach wtorkowych seminariów naukowych zapraszamy
na wykład pt:

Rozwój turystyki w parkach krajobrazowych województwa małopolskiego i obwodu lwowskiego. Analiza porównawcza

który wygłosi dr Volodymyr Khudoba (Lwowski Państwowy Uniwersytet Kultury Fizycznej, Wydział Turystyki, Ukraina; uczestnik Programu Stypendialnego Rządu RP dla Młodych Naukowców).

30.05.2017 godz. 10.30 sala 532 (Instytut Geografii).

.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (w tym gości z zewnątrz)plakat LIDAR.cdr

Skanowanie laserowe jako narzędzia w detekcji śladów przeszłości

W dniu 11 maja 2017 przedstawiciele naszego Instytutu (prof. dr hab. Roman Soja, dr Witold Jucha i dr Rafał Kroczak) wystąpili w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego prezentując możliwości wykorzystania danych LiDAR w detekcji śladów przeszłości. Zgromadzeni słuchacze wysłuchali referatów dotyczących technicznych aspektów obróbki danych, możliwości wybranego oprogramowania oraz wyników dotychczasowych analiz. Największe zainteresowania wzbudziły prace dr. Witolda Juchy (123), który był kierownikiem zespołu analizującego rzeźbę terenu w poszukiwaniu śladów grodzisk, umocnień, okopów i innych elementów dawnego zagospodarowania zachodnich Karpat. Uczestnicy spotkania w dyskusji wyrazili zbieżny pogląd, że archeologia i geografia na wielu polach działań naukowych wzajemnie się uzupełniają, co daje możliwości wspólnego – komplementarnego rozwiązywania problemów badawczych.

Prelegenci jednocześnie dziękują prof. dr hab. Michałowi Parczewskiemu za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w interesującej merytorycznej dyskusji.

. 

Grant Narodowego Centrum Nauki dla dra hab. Krzysztofa Bąka, prof. UP

Narodowe Centrum Nauki przedstawiło wyniki konkursów ogłoszonych w dniu 15 września 2016 r. Do finansowania zostały zakwalifikowane trzy projekty badawcze realizowane przez pracowników naszej Uczelni.

W konkursie OPUS 12 (projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów) do finansowania zakwalifikowany został projekt,
którego kierownikiem jest 
dr hab. Krzysztof Bąk, prof UP z Instytutu Geografii.

Tytuł projektu: Zapis i przyczyny zmian w zespołach otwornic bentosowych z głębokowodnych środowisk Zachodniej Tetydy w okresach globalnych zdarzeń oceanicznych późnego albu i środkowego cenomanu (środkowa kreda); 01Ne

Kolejna nagroda dla dra Tomasza Padło – tym razem
w prestiżowym konkursie Grand Press Photo 2017. 

Dr Tomasz Padło, pracownik Instytutu Geografii został ponownie nagrodzony
w konkursie fotograficznym, tym razem w prestiżowym Grand Press Photo 2017. Specjalną nagrodę mecenasa konkursu, firmy Nikon otrzymał za zdjęcie zrobione w Iranie nad jeziorem Urmia, do niedawna drugim największym słonym jeziorem świata. 

Grand Press Photo to ogólnopolski konkurs fotografii prasowej
dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizuje go miesięcznik „Press”. Przewodniczącym jury jest
co roku laureat World Press Photo. Zdjęcia są oceniane
w kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka.

Więcej o konkursie i lista nagrodzonych zdjęć na stronach:

https://grandpressphoto.pl/wszystkie-finalowe-grand-press-photo-2017/

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114883,21831840,grand-press-photo-2017-nagroda-specjalna-nikona,,11.htmlPodziękowania

Dziękujemy panom Marcinowi Pacurze i Marcinowi Kukułce z firmy M3system, którzy już po raz trzeci przeprowadzili w Zerwanej k/Michałowic bezpłatnie warsztaty ze studentami kierunku gospodarka przestrzenna – specjalność gospodarka odnawialnymi źródłami energii. 
W tym roku tematyka warsztatów dotyczyła innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa energooszczędnego 
i pasywnego. Dzięki warsztatom nasi studenci mogli poszerzyć wiedzę o niekonwencjonalnych materiałach budowlanych 
i konstrukcyjnych wykorzystywanych w nowoczesnych technologiach budowlanych. Spotkania z praktykami, zwłaszcza 
z młodymi innowacyjnymi przedsiębiorcami, są dla studentów zawsze niezwykle cenne.Instytut Geografii UP na Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie 24-27 maja 2017

Uniwersytet Pedagogiczny jest po raz kolejny głównym organizatorem Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. Hasłem przewodnim XVI edycji jest W zgodzie z naturą.
Pracownicy i studenci Instytutu Geografii przygotowali bardzo atrakcyjny program. Już dziś zapraszamy do odwiedzenia Festiwalowego Miasteczka Naukowego, które otwarte będzie na Rynku Głównym w Krakowie w dniach od 25 do 27 maja 2017 roku. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w pokazach, konkursach i wycieczce. Nasz program pokazuje poniższa tabela.

Wydarzenie Jakie? Kiedy? Kto prowadzi? Gdzie?
Nauka jest w naszej naturze pokazy, konkursy 25 maja godz. 11-18 Studenckie Koło Naukowe Geografów Uniw. Pedag. Rynek Główny
Kamień w zabytkach Krakowa wycieczka 25 maja godz. 11-13 dr hab. Anna Wolska, prof. UP oraz Studenckie Koło Naukowe Geografów Uniw. Pedag. Rynek Główny
Kreatywne zadania typu team-building Impreza estradowa 25 maja godz. 14.45-15.45 mgr Ewa Wieczorkiewicz oraz studenci Turystyki i Rekreacji Estrada – Rynek Główny
Integracyjne Tańce Narodów Impreza estradowa 25 maja godz. 14.45-15.45 mgr Ewa Wieczorkiewicz oraz studenci Turystyki i Rekreacji Estrada – Rynek Główny

Więcej informacji – pod adresem http://festiwalnauki.up.krakow.pl
SERDECZNIE ZAPRASZAMYraj2

Z głębokim żalem informujemy, że 20 maja 2017 roku zmarł prof. zw. dr hab. Jan Rajman – geograf, prorektor Uniwersytetu Pedagogicznego w latach 1987-1990, dziekan i prodziekan Wydziału Geograficzno-Biologicznego w latach 1975–1987. Pracując w Instytucie Geografii od 1958 r. kierował Zakładem Geografii Ekonomicznej. W latach 1984-1990 przez dwie kadencje był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów oraz w latach 1983-1996 członkiem Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej.

Profesor Jan Rajman prowadził wykłady i ćwiczenia z geografii osadnictwa i zaludnienia. Pod Jego kierunkiem powstało ponad 430 prac magisterskich i dyplomowych; był promotorem prac doktorskich, autorem recenzji prac habilitacyjnych
i doktorskich oraz opracowywał wnioski w sprawie nadania tytułu naukowego. Prowadził swoje zajęcia dydaktyczne aż do roku 2017.

Owocem Jego badań naukowych jest około 300 publikacji. Kluczowe miejsce wśród nich zajmowały procesy urbanizacyjne oraz studia nad rozwojem miast Polski i świata. Prace te dotyczyły głównie Opolszczyzny, Górnego Śląska i województwa małopolskiego. Profesor opracował również szereg haseł w różnych encyklopediach i słownikach
z zakresu geografii i turystyki. Ważne miejsce w Jego działalności miały prace o charakterze metodycznym. Jeszcze niedawno na swoim instytutowym komputerze w pokoju 436 Instytutu Geografii Profesor uzupełniał kolejny tekst poświęcony geografii osadnictwa.

Profesor Jan Rajman otrzymał nagrodę zespołową Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej
i Sportu. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem KEN, Złotą Odznaką PTG, Złotą Odznaką Instytutu Śląskiego w Opolu, Złotą Odznaką za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa oraz Złotą Odznaką za pracę społeczną dla Ziemi Krakowskiej. Został ponadto wyróżniony Medalem Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Medalem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Profesor całe swoje naukowe życie z oddaniem poświęcił pracy w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego. Myślał i wspierał pomocą, dobrym słowem, informacjami nie tylko geografów społeczno-ekonomicznych, ale i wszystkich pracowników oraz swoich studentów. Po przejściu Profesora na emeryturę nadal znajdowaliśmy na biurkach dowody Jego pamięci i żywego zainteresowania nami, naszymi badaniami i otaczającym światem.

Społeczność Instytutu Geografii UP

.

Msza Święta Pogrzebowa odbędzie się w czwartek 25  maja b.r. o godzinie 12:20 w Kaplicy na Cmentarzu Rakowickim, po której nastąpi odprowadzenie  Ś.P. Jana Rajmana na miejsce wiecznego spoczynku. 

Zapewniono możliwość przewozu spod Uniwersytetu Pedagogicznego i z powrotem. Autokar zostanie podstawiony na parking o godzinie 11:00, wyjazd planowany jest na godz. 11:30.

W związku z uroczystościami pogrzebowymi prof. dra hab. Jana Rajmana Dziekan Wydziału Geograficzno-Biologicznego wyznaczył czas wolny od zajęć dydaktycznych dla studentów i pracowników Wydziału od godz. 10:00 do 16:00..

01NeDr Tomasz Padło zwycięzcą konkursu BZ WBK PRESS FOTO w kategorii „Natura”, za fotoreportaż o zanikającym jeziorze Urmia w Iranie.

Organizatorem i mecenasem konkursu jest Bank Zachodni WBK, partnerem technologicznym Fujifilm, a patronami medialnymi: dziennik Rzeczpospolita, TVP Kultura, Polskie Radio PR 1 oraz Interia. Do konkursu przystąpiło ponad 500 polskich zawodowych fotoreporterów zatrudnionych w redakcjach oraz freelancerów. Wybrano 149 najlepszych zdjęć spośród blisko 8 tys. zgłoszonych na konkurs. Lista nagrodzonych zdjęć znajduje się pod adresem:
http://www.bzwbkpressfoto.pl/17/

GRATULUJEMY18martuniramach wtorkowych seminariów naukowych zapraszamy
na wykład pt:

Is  the latest Education System a Trojan Horse in Turkey?

który wygłosi Ali Emrah TOKATLIOĞLU (Canakkale Onsekiz Mart University, Turcja)

9.05.2017 godz. 11.00 (po zebraniu wyborczym) sala 532 (Instytut Geografii) 

Latest reforms in recent years changed the education system in Turkey from the roots. How it was and how it is now? What are the differences between them? I, myself, try to explain the situation by describing a Turkish child’s steps in the education system now and before. After a descriptive way of explaining the education period from primary school to higher education, I will argue why I pick this title and why new education system, or at least the perspective of authorities, can be a trojan horse for not only the education system but also the future social life in Turkey. Then I will focus on higher education, especially pedagogical studies
and geography, which departments refer to those and how do we educate teacher in general.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (w tym gości z zewnątrz)most_logo_brSzanowni Państwo Studenci i Doktoranci, 

W ramach Programu Mobilności Studentów i Doktorantów (MOST) w dniach od 15 kwietnia do 15 maja 2017 r.  trwa rekrutacja studentów na semestr zimowy i cały rok akademicki 2017/2018.

W załączniku pismo przewodnie i plakat programu. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie http://most.amu.edu.plM.Apollo_with_Taleb_Rifai_Sekretarz_Generalny_UNWTO

M. Apollo i Taleb Rifai Sekretarz Generalny UNWTO

Kongres Światowej Organizacji Turystyki dotyczący Etyki w Turystyce

W dniach 27-28 kwietnia 2017 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się
3. Międzynarodowy Kongres Etyki w Turystyce, którego organizatorem były Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych, Komisja Europejska
i Ministerstwo Sportu i Turystyki. 
W kongresie uczestniczyli Pracownicy Zakładu Turystyki i Badań Regionalnych: dr Joanna Fidelus, dr Franciszek Mróz, dr Kamila Ziółkowska-Weiss,
mgr Michał Apollo i mgr Anna Chrobak z Zakładu Geologii.

Podczas czterech paneli skupiono się na ocenie możliwości wdrożenia w sektorze turystyki zasad zrównoważonego rozwoju oraz wskazaniu sposobów zmotywowania wszystkich zainteresowanych stron do podjęcia działań w tym zakresie. Omówiono przykłady dobrej współpracy publiczno-prywatnej w dziedzinie polityki i strategii zapewniającej przestrzeganie praw człowieka, zasad przejrzystości i dobrego zarządzania. Wskazano też naganne praktyki. Prof. Taleb Rifai, Sekretarz Generalny UNWTO (na zdj.) stanowczo podkreślił: trzeba otworzyć oczy i przyznać, że turystyka ma też ciemną stronę, jak seksturystyka, wykorzystywanie dzieci, rozkradanie dziedzictwa narodowego np. Afryki.

Wielu mówców podkreślało, iż turystyka jest prawem człowieka, nie przywilejem [eng. Tourism is a human right and not a privilege].

Sprawozdanie z kongresu autorstwa mgr Michała Apollo będzie publikowane w jednym z najbliższych numerów International Journal of Environmental Studies.

Więcej: www.ethicsandtourism-krakow.orgUczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie odwiedzają Instytut Geografii

W ostatnich miesiącach Nasz Instytut odwiedziło ponad 150 uczniów. Młodzież zapoznała się ofertą edukacyjną Uniwersytetu Pedagogicznego oraz wysłuchała wykładów przygotowanych przez pracowników Zakładu Turystyki i Badań Regionalnych:
dr Renatę Rettinger i mgr Michała Apollo. 
Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie wysłuchali prelekcji dr Renaty Rettinger dotyczącej przemian zachodzących na Kubie
oraz wystąpienia mgr Michała Apollo na temat życia i obyczajów panujących w Singapurze.

Dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie mgr Michał Apollo wygłosił wykład o Singapurze – mieście lwa.

Fotograficzna relacja ze spotkań: 
http://www.zsp1.jedrzejow.com.pl/wydarzenia/773
http://www.zso.tarnow.pl/index.php/w-wolnym-czasie/galerie-zdjec/item/648-zajecia-z-elementow-turystyki-klas-ie-i-iie-w-krakowieZwycięzcy Festiwalu Studenckich Kół Naukowych !

Z dumą i radością informujemy, że  Studenckie Koło Naukowe Geografów zajęło II miejsce na Festiwalu Studenckich Kół Naukowych Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie o Puchar Prorektora ds. Studenckich, który odbył się 25 kwietnia 2017.

Prezentacja pt. „Nauka jest w naszej naturze”. Koło reprezentowali: Paulina Mareczka, Maria Kalwińska i Piotr Cybul.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej na http://www.up.krakow.pl/uniwersytet/aktualnosci/1838-zwyciezcy-festiwalu-studenckich-kol-naukowychfestiwal kolSzanowni Państwo

Serdecznie zapraszamy do udziału w Festiwalu Kół Naukowych Uniwersytetu Pedagogicznego, który odbędzie się we wtorek 25 kwietnia 2017 r. w Klubie „Bakałarz”.

Pragniemy zwrócić uwagę, że w trakcie festiwalu Reprezentanci Koła Naukowego Instytutu Geografii:
Paulina Mareczka, Maria Kalwińska i Piotr Cybul (opieka naukowa dr Daniel Okupny; dr Paweł Struś) wystąpią z referatem: Nauka jest w naszej naturze.

Do pobrania: afisz wydarzeniaprezentacje kół naukowych cz. 1,
prezentacje kół naukowych cz. 2.Spotkanie ze specjalistą - Camino de Santiago plakat

.

Szanowni Państwo,


Z radością informujemy, że w dniu 24 kwietnia 2017 r. w ramach cyklu „Spotkanie ze specjalistą” odbywających się w Klubie Studenckim Bakałarz  nasz Pracownik dr Franciszek Mróz  wygłosił wykład

pt. Camino de Santiago – droga na której »umiera stary człowiek, a rodzi się nowy człowiek!

.

.
   Więcej w aktualnościach na stronie Uniwersytetu PedagogicznegoSzanowni Państwo, 

Dyrekcja Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wraz z Krakowskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza wszystkie osoby zainteresowane sytuacją geografii oraz podstaw przedsiębiorczości w reformowanym systemie edukacji na panel informacyjno-dyskusyjny, poświęcony podstawie programowej do tych przedmiotów dla szkoły ponadpodstawowej.

Spotkanie odbędzie się w dniu 25.04.2017 r. (wtorek) w sali im. Danka, w budynku Uniwersytetu Pedagogicznego przy ul. Podchorążych 2 w godzinach od 16°° – 18°.

Ramowy plan spotkania:

16.00 – 16.15: Powitanie, słowo wstępne – dr hab. Józef Żychowski, prof. UP

16.15-17.15: Koncepcja podstawy programowej z geografii i podstaw przedsiębiorczości – raport z prac zespołu ekspertów zajmujących się przygotowaniem podstawy programowej – dr Tomasz Rachwał

17.15-18.00: Dyskusjalogo

Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika urządza wykład pt.: 

„ANTROPOCEN – NOWY OBIEKT BADAŃ PRZYRODNIKÓW?”

który wygłoszą prof. dr hab. Marek Michalik (Uniwersytet Jagielloński)
dr hab. Wanda Wilczyńska-Michalik prof. UP( Uniwersytet Pedagogiczny )

we wtorek 25 kwietnia 2017 r., o godzinie 18:15 w sali 0.42 Centrum Edukacji Przyrodniczej (CEP), ul. Gronostajowa 5 (Kraków). Afisz wydarzenia do pobrania tutaj.  baner otwarcie Aleja Podróżników

Instytut Geografii UP patronem
Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców:
Kraków, 22-23 kwietnia 2017

Z wielką radością informujemy, że dzięki staraniom naszych Pracowników: mgr Michała Apollo, dr Renaty Rettinger, Instytut został patronem imprezy: Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, która odbędzie się w Krakowie w dniach 22-23 kwietnia.

Pragniemy podkreślić, że Studenci Instytutu Geografii, pod opieką wymienionych Pracowników oraz studenta Rafała Lasyka, przygotowali wszystkie biogramy uhonorowanych podczas tego wydarzenia osób.

W pracach brali udział: Adrian Sędziak, Agnieszka Ignatowicz, Agnieszka Pawlik, Agnieszka Wciślak, Aleksandra Kalita, Aleksandra Pawlicka, Alisa Kosenko, Aneta Stawowczyk, Anna Cisowska, Anna Pakos, Anna Wójcik, Anton Sluka, Arleta Ćwikła, Izabela Nędza, Jakub Bujak, Joanna Iwan, Joanna Nalepa, Joanna Sporek, Józef Kruczyński, Kacper Szczygielski, Kamila Maj, Kamila Zabawa, Karolina Kusyk, Katarzyna Pożdał, Katarzyna Rembisz, Katarzyna Tybor, Kinga Truty, Magdalena Brodzińska, Magdalena Łabuzek, Magdalena Pająk, Magdalena Pobożniak, Marta Cieślik, Marta Sakiv, Martyna Knapik, Natalia Osika, Paula Oborska, Piotr Woźniak, Rafał Lasyk, Weronika Rachwał.

Szczegóły wydarzenia znajdą Państwo na stronie: https://klubpodroznikow.com/konkursy/97-inne/1186-aleja-podroznikow.

Zapraszamy do udziału w imprezie.Przewodniczący Komisji Geograficznej Polskiej Akademii Umiejętności

uprzejmie zaprasza na posiedzenie naukowe w dniu 20 kwietnia (czwartek) 2017 r. o godz. 18.00 w sali 24 im. Karoliny Lanckorońskiej (parter) gmachu PAU przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie, na referat  dr Józefa Partyki 

pt.: „Obszarowa ochrona przyrody w Polsce i udział w niej geografa

          Przewodniczący Komisji

     /-/ Prof. Kazimierz KrzemieńSzanowni Państwo Pracownicy Instytutu Geografii UP

Zapraszam na spotkanie dyskusyjne nt. „Czym jest znaczące osiągnięcie naukowe w rozumieniu tego zapisu w Ustawie o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki”. Interpretację tego zapisu przedstawi prof. Roman Soja. Spotkanie odbędzie się we wtorek 11.04. ok. godz. 12-tej w sali 532, tuż po zebraniu wyborczym. Jest ono skierowane do wszystkich pracowników; proszę o obowiązkowe przybycie adiunktów.

Chciałbym przypomnieć, że tego samego dnia o godz. 9.30 w s. 532 będzie spotkanie z przedstawicielem firmy Ubezpieczeniowej w sprawie ubezpieczenia OC obejmującego zdarzenia w czasie ćwiczeń terenowych prowadzonych poza uczelnią.

Krzysztof BąkFinał I Małopolskiego Konkursu 
Wiedzy Krajoznawczej o Republice Czeskiej

W dniu 4 kwietnia 2017 r. odbył się uroczysty finał I Małopolskiego Konkursu Wiedzy Krajoznawczej o Republice Czeskiej organizowany przez Zakład Turystyki i Badań Regionalnych Instytutu Geografii. W finale uczestniczyło 54 uczniów z małopolskich szkół ponadgimnazjalnych.

Zwycięzcy konkursu:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAI miejsce: pani Zuzanna Macek (I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kromera
w Gorlicach); 

II miejsce: pani Wioleta Kuchnia – (Elitarne Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu);

III miejsce: pan Kacper Wolas (PZ nr 11 Szkół Ogólnokształcących w Kętach).

Gratulujemy zwycięzcom, a także wszystkim uczniom biorącym udział w rywalizacji. Dziękujemy opiekunom za przygotowanie merytoryczne uczniów. Pełna fotorelacja
i szczegóły w naszej Galerii oraz w mediach.Instytutowa Komisja Wyborcza informuje:

11.04.2017 (wtorek) – godz. 10.30 – s. 532 – odbędą się wybory członków nowej Rady Instytutu wśród adiunktów, asystentów, pracowników naukowo- i inżynieryjno- technicznych oraz administracyjnych. Skład nowej Rady Instytutu z tej grupy pracowników będzie liczył łącznie 9 osób.

25.04.2017 (wtorek) – godz. 10.30 – s. 532 – odbędzie się wyłonienie kandydatów na Dyrektora Instytutu Geografii; dokonuje tego nowo wybrana Rada Instytutu (samodzielni nauczyciele akademiccy + 9 przedstawicieli z grupy adiunkci, asystenci, pracownicy naukowo- i inżynieryjno-techniczni, administracyjni + 6 przedstawicieli grupy doktorantów i studentów).

9.05.2017 (wtorek) – godz. 10.30 – s. 532 – wybory zastępców nowego Dyrektora Instytutu Geografii oraz (ewentualnie) wybory uzupełniające do Rady Instytutu.

Regulamin wyborczy do władz instytutów oraz aktualny Statut Uczelni jest dla osób zainteresowanych szczegółami dostępny na stronie naszej Uczelni.

Komisja Wyborcza w Instytucie Geografii UPczechy okiem studenta1Konkurs Fotograficzny: CZECHY OCZAMI STUDENTA został rozstrzygnięty. Oto nagrodzone zdjęcia:

Nagroda główna – Angelika Madura: „Jan’Bańka’Hus” za próbę uchwycenia ducha miasta z wielką historią w tle.

Wyróżnienie – Anna Cisowska: „Katedra Świętych Wita, Wacłąwa i Wojciecha” za porządek kompozycyjny i twórcze wykorzystanie światła zastanego.

Wyróżnienie – Ewa Lipka: „Twarz” za czystość kadru i linie go porządkujące. 

Wyróżnienie internautów – Michał Maciuszek

Nagrodzone prace można zobaczyć na naszym profilu https://www.facebook.com/InstytutGeografii/

.Z radością inforpacacal1mujemy, że nasz pracownik dr Agnieszka Kwiatek-Sołtys,  otrzymała stypendium typu  Invited Foreign Researcher
Blaise Pascal University w Clermont-Ferrand we Francji.

Serdecznie gratulujemy!

.Scyntylometria-1

.

W ramach wtorkowych seminariów naukowych zapraszamy na wykład pt:

„Scyntylometria w badaniach klimatu miasta” 

który wygłosi dr Mariusz Zieliński(Instytut Geografii UP)
04.04.2017 godz. 10.30 sala 532

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (w tym gości z zewnątrz).

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego

Beznazwy-1
Serdecznie zapraszamy do udziału w Małopolskim Konkursie Wiedzy Krajoznawczej o Republice Czeskiej.

UWAGA: zmiana terminów konkursu. Nowe terminy – termin zgłoszeń upływa 15 marca 2017 r. Termin konkursu – 4 kwietnia 2017 r. 

Organizatorem konkursu jest nasz Instytut Geografii we współpracy z Czeską Centralą Ruchu Turystycznego (CzechTourism). Patronat nad konkursem objął Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego.

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy uczniów na temat Republiki Czeskiej. Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane drogą elektroniczną; prosimy o dołączenie skanu karty zgłoszenia i oświadczenia. Termin zgłoszenia upływa
15 marca 2017 roku. Konkurs odbędzie się w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie w dn. 4 kwietnia 2017 r. 

W poniższych linkach zamieszczamy: regulamin konkursukartę zgłoszenia i oświadczenie dla rodziców

Koordynatorem działań w ramach konkursu są dr Renata Rettinger oraz dr Kamila Ziółkowska – Weiss, pracownicy Instytutu Geografii.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE (nowe):

Konkurs odbędzie się 4 kwietnia br. w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie , ul. Podchorążcyh 2,  w Audytorium Danka ( I piętro, wejście do Audytorium na wprost od wejścia głównego uczelni).

Informujemy również, że możecie Państwo dojechać z Dworca Głównego, bezpośrednio na Uniwersytet Pedagogiczny tramwajami nr: 4, 14, 24 (z Przystanku ul. Basztowa, przystanek docelowy: Uniwersytet Pedagogiczny, http://www.up.krakow.pl/kontakt ).

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM Konkursu Wiedzy Krajoznawczej o Republice Czeskiej (nowe) :

1.    10:20 Rejestracja uczestników
2.    10:45 Powitanie uczestników Konkursu i ich opiekunów przez przedstawicieli władz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Czechtourism oddziału w Warszawie
3.    11:00 rozpoczęcie pierwszej części konkursu- test wyboru
4.    11:30  przerwa kawowa
5.    12:00 rozpoczęcie drugiej części konkursu- test wyboru, rozpoznawanie obiektów na zdjęciach
6.    12:30 wystąpienia okolicznościowe organizatorów
7.    12:40  uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu fotograficznego dla studentów Uniwersytetu Pedagogicznego na zdjęcia związane z Republiką Czeską
8.    12:50  uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu Wiedzy Krajoznawczej o Republice Czeskiej oraz wręczenie nagród

Gorąco zachęcamy do udziału w konkursie,

Michał ŻemłaAleja Podróżników plansza mała

.

Zakład Turystyki i Badań Regionalnych Instytutu Geografii

Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej
jest partnerem

Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców,
która powstaje przy ul. Lema w Krakowie.

Mamy możliwość wyboru, kogo uhonorować!
Zachęcamy do głosowania.

Szczegóły znajdują się tutaj.

.tytul-1W ramach wtorkowych seminariów naukowych zapraszamy
na wykład pt:

Badania interdyscyplinarne – między geografią a historią

który wygłosi dr hab. Wacław Cabaj, prof. UP (Instytut Geografii UP)

28.03.2017 godz. 10.30 sala 532 (Instytut Geografii)

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (w tym gości z zewnątrz)Sumer Work&Travel – program studencki Ambasady Stanów Zjednoczonych. Wyjedź do USA!

Biblioteka Główna zaprasza wszystkich studentów na spotkanie informacyjne dotyczące programu „Summer Work &Travel” oraz Fulbrighta.
Spotkanie poprowadzi przedstawiciel Konsulatu Generalnego USA Aaron Luster

Tematyka spotw and travelkania:
• Możliwości studenckich wyjazdów do USA, na podstawie wizy J-1; warunki otrzymania wizy studenckiej J-1; programy typu Summer Work & Travel USA,
• Jak spędzić studenckie wakacje w USA, pracować na legalnym kontrakcie wraz z innymi studentami z całego świata, odbywać praktyki studenckie w USA oraz odbyć podróż życia po Stanach Zjednoczonych
• Oferta stypendialna dla studentów, doktorantów na wyjazd do USA w ramach programu Fulbrighta.

Kiedy i gdzie?
27 marca 2017, godz. 11:00 w Audytorium Danka przy ul. Podchorążych 2 (szczegóły w załączniku).

ZAPRASZAMYDzień Otwarty Uniwersytetu Pedagogicznego – 17 marca 2017

Drodzy Kandydaci!

Po raz kolejny, specjalnie dla Was, Uniwersytet Pedagogiczny organizuje Dzień Otwarty!
Przed Wami szereg atrakcji – zaskakujące prezentacje, warsztaty i wykłady, zwiedzanie Uczelni (sal oraz laboratoriów), a także spotkania z kadrą dydaktyczną.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Dnia otwartego 
Nie możecie tego przegapić! Czekamy na Was!

Instytut Geografii przygotował specjalne wydarzenia:

godz. 9.00–14.00

miejsce: ul. Podchorążych 2, aula – stoisko wystawiennicze

 • „Georóżnorodność środowiska” – pokazy wybranych procesów zachodzących w środowisku geograficznym
 • Kreatywne modelowanie balonów
 • Face painting – malowanie twarzy
 • „Foto-ściana” – zdjęcia przybyłych gości na tle przygotowanym przez studentów
 • Flash mob taneczny

godz. 11.00, 12:00, 13:00

miejsce: ul. Podchorążych 2, sala 536 i 538

Warsztaty geograficzne dla maturzystów:

 • Geologia – cechy makroskopowe skał
 • Pomiary w geografii: hałas, woda, powietrze – praca ze sprzętem
 • Zwiedzanie platformy widokowej na dachu budynku Uniwersytetu Pedagogicznego

Zapisy dla grup zorganizowanych do 10 marca 2017 r. – szczegółowe informacje

Zapraszamy do zapoznania się z programem Dnia Otwartego UP 2017Kolosy 2015 A2 (420×594+3 mm).indd

Pracownik Instytutu Geografii – mgr Michał Apollo jako prelegent na największej w Europie imprezie podróżniczej

Z przyjemnością informujemy, że mgr Michał Apollo w ramach 19. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów: KOLOSY, które odbyło się w Gdyni w dniach 10-12 marca 2017, poprowadził seminarium na temat: Katastrofy naturalne – praktycznie.

.

.

Zachęcamy do zapoznania się z problematyką seminarium: http://kolosy.pl/program-kolosow-za-rok-2016-sala-seminaryjna-gdynia-arena

.opady-J_Jedruszkiewicz

.

W ramach wtorkowych seminariów naukowych zapraszamy na wykład pt:

„Ekstremalne opady w Polsce Centralnej na tle regionu bałtyckiego” 

który wygłosi dr Joanna Jędruszkiewicz (Instytut Geografii UP)
14.03.2017 godz. 10.30 sala 532

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (w tym gości z zewnątrz)plakat bal IG
Bal Instytutu Geografii

W imieniu III roku Geografii, Gospodarki Przestrzennej oraz Turystyki i Rekreacji, a także opiekunów tych roczników  serdecznie zapraszamy na I Bal Instytutu Geografii, który odbędzie się 25.02.2017 w Hotelu Studenckim „Piast” (ul. Piastowska 47, Kraków).

Podczas balu przeprowadzone zostaną konkursy: na najlepsze ciasto i na najlepsze przebranie (związane z tematyką geograficzną) – serdecznie zachęcamy Państwa do czynnego udziału.

Tradycyjnie odbędzie się również loteria z nagrodami.
Podczas balu zostaną zaserwowane dania ciepłe, przekąski, kawa, herbata, woda mineralna, soki.

Zapisy na Bal trwają do wtorku 21  lutego, natomiast bilety można kupić do czwartku na V piętrze.

Bardzo liczymy na Państwa przybycie.Przewodniczący Komisji Paleogeografii Czwartorzędu Polskiej Akademii Umiejętności

uprzejmie zaprasza na posiedzenie naukowe w dniu 17 lutego (piątek) 2017 r. o godz. 12.00
w sali 24 im. Karoliny Lanckorońskiej (parter) gmachu PAU przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie,
na sesję naukową (plik pdf) dotyczącą badań geoarcheologicznych na stanowisku w Rozprzy, k. Piotrkowa Trybunalskiego.

W programie są trzy wystąpienia:

1) dr hab. P. Kittel i dr J. Sikora: Wyniki badań archeologicznych i paleogeograficznych w Rozprzy.

2) prof. dr hab. K. Wasylikowa, inż. Z. Tomczyńska, dr  A. Golyeva i dr hab. A. Mueller-Bieniek: Badania archeobotaniczne wczesnośredniowiecznej warstwy kulturowej i nasypu wału w Rozprzy

3) mgr O. Antczak, prof. S.J. Brooks, prof. S. Elias, dr hab. P. Kittel, prof. dr hab. inż. M. Krąpiec,
dr T.P. Luoto, dr D. Okupny (Instytut Geografii UP), dr D. Pawłowski, dr M. Płóciennik, dr M. Rzodkiewicz,
dr J. Sikora, dr hab. R. Stachowicz-Rybka, inż. Z. Tomczyńska, dr hab. A. Wacnik: Ewolucja paleoekologiczna fosy późnośredniowiecznego gródka w Rozprzy

Przewodniczący Komisji

/-/ Prof. Marek KrąpiecXLIII OLIMPIADA GEOGRAFICZNA 2017 – ETAP OKRĘGOWY 

Wieliczka, 11-12 lutego 2017 r.

Informacja dla uczniów i nauczycieli: KO Kraków – program zawodów – Wieliczka

Szczegółowe informacje na stronie www.pckziu-wieliczka.pl/

.W ramach wtorkowych seminariów naukowych zapraszamy nawetlands day-2017-2 sesję naukową pt.

Mokradła zmniejszają ryzyko katastrof
w ramach Światowego Dnia Mokradeł,

na której zostaną wygłoszone cztery 20-minutowe referaty:

1/ Piotr Kittel (WNG Uniwersytet Łódzki, SAS): Co robił człowiek neolityczny na bagnach? Czyli o badaniach geoarcheologicznych i paleogeograficznych nad rzeką Serteyka (80 km na NE od Smoleńska, Zachodnia Rosja).

2/ Adam Michczyński (Inst. Fizyki Politechnika Ślaska, Gliwice): Próba rekonstrukcji zapisu antropogenicznego zanieczyszczenia ołowiem w torfowisku Wolbrom z wykorzystaniem pomiarów składu izotopowego.

3/ Adam Łajczak (IG Uniwersytet Pedagogiczny): Mokradła w Beskidach – typologia, warunki występowania, przykłady.

4/ Magdalena Piotrowska (Inst. Archeol. Uniwersytet A. Mickiewicza, Poznań): Zagadkowe studnie ze stanowiska w Kwiatkowie (15 km na NE od Turka) – problemy i perspektywy badawcze. 

31 stycznia 2017 r., godz. 10.00 sala 532

Plakat ze szczegółami seminarium znajduje się tutaj.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (w tym gości z zewnątrz)cwikla-mapa

W ramach wtorkowych seminariów naukowych zapraszamy na wykład pt:

Rola samorządu terytorialnego w kształtowaniu środowiska przyrodniczego w województwie małopolskim i świętokrzyskim,

który wygłosi mgr Mateusz Ćwikła (Instytut Geografii UP)
24.01.2017 godz. 10.00 sala 532

Podczas referatu zostaną zaprezentowane wstępne wyniki badań na temat uwarunkowań w zakresie kształtowania środowiska przyrodniczego przez samorząd terytorialny w województwach małopolskim i świętokrzyskim w latach 2006-2015, z uwzględnieniem motywów realizacji określonych inwestycji i przedsięwzięć.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (w tym gości z zewnątrz)Przewodniczący Komisji Geograficznej Polskiej Akademii Umiejętności

uprzejmie zaprasza na posiedzenie naukowe w dniu 12 stycznia (czwartek) 2017 r. o godz. 18.00 w sali 24 im. Karoliny Lanckorońskiej (parter) gmachu PAU przy ul. Sławkowskiej 17 w Krakowie, na którym dr hab. Jacek Szmańda (Instytut Geografii UP), dr Piotr Gierszewski (IGiPZ PAN) oraz prof. Milan Lehotski (IG SAV Bratysława) wygłoszą referat pt.:

Wpływ zapór wodnych na funkcjonowanie systemów fluwialnych na przykładzie zapory
we Włocławku (Wisła) i Gabcikovie (Dunaj). 

          Przewodniczący Komisji

     /-/ Prof. Kazimierz Krzemień

.Szanowni Państwo,

Toczą się konsultacje w sprawie projektu nowej ustawy o Szkolnictwie Wyższym, które prowadzą trzy instytucje, które wygrały konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na jego opracowanie.

Instytut Allerhanda z Krakowa, przeprowadza takie konsultacje do 30-tego grudnia 2016 r.  poprzez ankietowanie środowiska szkół wyższych (pracowników i studentów). Stosowną anonimową ankietę do wypełnienia w formularzu elektronicznym (on-line) znajdą Państwo w tej zakładce. Są to różne ankiety przygotowane dla pracowników akademickich, administracyjnych, doktorantów i studentów.

Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu przygotował szczegółowe rozwiązania dotyczące różnych elementów funkcjonowania Szkolnictwa Wyższego, które również są przedmiotem konsultacji do 10 stycznia 2017 roku, w postaci anonimowych autorskich komentarzy do proponowanych zmian w zakresie 7-miu różnych pakietów regulacji prawnych. Szczególnej uwadze Państwa polecam propozycje zmian w zakresie modelu kariery i awansu zawodowego.

Gorąco zachęcam do wyrażenia opinii na ten temat poprzez wypełnienie w/w ankiet.

Polecam również Państwa uwadze wyniki badań ankietowych na ten temat, przeprowadzone przez CBOS na grupie 500 respondentów (wywiady bezpośrednie; papierowe kwestionariusze) w dniach 23.09-27.10.2016 r.

Krzysztof Bąk

..

Szanowni Państwo,

Od 30 grudnia 2016 do 31 stycznia 2017 toczą się konsultacje w sprawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczącego podstawy programowej kształcenia ogólnego (w tym GEOGRAFII) dla szkoły podstawowej (Informacje o konsultacjach z MEN-tutaj)

Zwracam uwagę wszystkim członkom Polskiego Towarzystwa Geograficznego, że Towarzystwo jest jedną z instytucji, do których został skierowany projekt Rozporządzenia.

PTGeogr ma prawo wyrazić swoją opinię (uwagi) na ten temat w wyznaczonym terminie do 31 stycznia.

Projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej znajdują Państwo tutaj.

Projekty innych rozporządzeń w sprawie innych podstaw programowych są dostępne na stronie MEN pod tym linkiem.

Krzysztof Bąk.LIDAR-fotW ramach wtorkowych seminariów naukowych zapraszamy na serię czterech 15-min. wykładów pt:

LiDAR – nowe spojrzenie w głąb przestrzeni geograficznej,

które wygłoszą: mgr Jarosław Cybulski (Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN), dr Paweł Struś (Instytut Geografii UP), mgr Paweł Franczak (Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ), dr Witold Jucha (Instytut Geografii UP) oraz Katarzyna Sidur i Anna Marszałek (Studenckie Koło Naukowe Geografów UP).

10.01.2017 godz. 10.00 sala 532 (Instytut Geografii).

Szczegóły są zamieszczone na plakacie w pliku pdf.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych (w tym gości z zewnątrz).

WARSZTATY  GEOGRAFICZNE  PATAGONIA-2017 – zobacz szczegóły w zakładce STREFA PRACOWNIKA/Informacje Dyrekcji..

                                      Archiwum wydarzeń 2016                                   

                                      Archiwum wydarzeń 2015                                   

 

Aktualności