Przejdź do menu Przejdź do treści

GALERIA

To wyjątkowe spotkanie rozpoczęło się prezentacją i wręczeniem książki okolicznościowej dedykowanej p. Barbarze Michalczyk, wieloletniemu Opiekunowi Zbiorów Kartograficznych naszego Instytutu. Profesor Wacław Cabaj w swojej prezentacji przedstawił sylwetkę Pani Basi, a przy tej okazji wiele ciekawostek i faktów z historii Instytutu.

Autorami książki pt. Barbara Michalczyk, opiekun Zbiorów Kartograficznych, kartograf-kreślarz, pod redakcją Szymona Białego, są wieloletni pracownicy Instytutu – p. Małgorzata Bieda, Kierownik naszej Biblioteki oraz Państwo Krystyna i Wacław Cabajowie. W jubileuszowej publikacji znajdziemy przybliżenie zawodów kartografa i kreślarza, które wykonywała p.Basia oraz wiele ciekawostek z historii Insytutu i Zbiorów Kartograficznych. W częśći drugiej zebrano wykaz 860 prac kartograficznych i kreślarskich wykonanych do różnych publikacji, a także propozycję tworzenia tego typu opisów bibliograficznych, jako że polskie normy i normy APA nie określają jednoznacznie zasad konstrukcji tego typu opisów bibliograficznych.

 

 

 


 

 

 

 

 

Berlin – zagraniczne ćwiczenia terenowe z turystyką i rekreacją

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z ostatniego dnia zagranicznych ćwiczeń terenowych na kierunku turystyka i rekreacja, II rok. W przygotowaniu kolejne filmy.  Dziękujemy Pani Alinie Kręcisz – autorce filmu.



II Bal Instytutu Geografii UP

W dniu 3 lutego 2018 r. miał miejsce II Bal Instytutu Geografii UP. Bal odbył się w niezwykłym klimacie złotych lat 20 XX w. i został zorganizowany przez Panią Klaudię Nocuń (Turystyka i Rekreacja) i Pana Piotra Derenia (Geografia) w Domu Studenckim Piast.  Udział wzięło 95 osób, które świetnie się bawiły w rytmie swingu, disco, a nawet belgijki. Każdy obecny dołożył wszelkich starań tak by odzwierciedlić charakterystyczne dla tamtych czasów stroje. Jak widać całkiem dobrze im to wyszło.

 

.



Studenci Studentom

22 stycznia 2018 r. w Klubie Bakałarz odbył się wieczór karnawałowy, którego pomysłodawcami byli pracownicy Zakładu Turystyki i Badań Regionalnych.

Studenci Turystyki i rekreacji pod kierunkiem dr Matyldy Siwek, dr Anny Kolasińskiej przy współpracy z dr Anną Delektą przygotowali spotkanie karnawałowe, na które zaprosili Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego w Uniwersytecie Pedagogicznym. Wieczór rozpoczął się polonezem a w programie znalazły się układy taneczne, tańce integracyjne i konkursy muzyczne. Nie zabrakło też czasu na wspólne śpiewanie znanych i lubianych utworów. Wieczór przebiegał w atmosferze radości i dobrej zabawy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy znakomitej ​kondycji i życzymy dalszej owocnej współpracy między pokoleniami!

 

 



Finał Małopolskiego Konkursu Wiedzy Krajoznawczej o Republice Słowackiej
i konkursu fotograficznego Słowacja okiem studenta.

8 listopada 2017 roku odbył się finał I Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Republice Słowackiej.  Organizatorem wydarzenia był Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie we współpracy z Narodowym Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce oraz Konsulatem Generalnym Republiki Słowackiej w Krakowie. Honorowy patronat nad konkursem objął Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Kazimierz Karolczak.
W konkursie wzięło udział 47 uczniów z 18 szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego, którzy walczyli o indeks na jednym z kierunków studiów oferowanych przez Instytut Geografii oraz o cenne nagrody rzeczowe.

Laureatami konkursu zostali:

  • I miejsce – Pani Patrycja Wójtowicz reprezentująca I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach; opiekun: Alicja Honek.
  • II miejsce – Pan Jakub Szpilowski reprezentujący Zespół Szkół nr 1 im KEN w Nowym Sączu; opiekun: Anna Banias.
  • III miejsce – Pani Ewelina Szeliga reprezentująca IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Tarnowie; opiekun: Magdalena Ścieńska.

 

 

 

Podczas Konkursu rozstał rozstrzygnięty również studencki konkurs fotograficzny zorganizowany przez Instytut Geografii: Słowacja oczami studenta, którego laureatką została Pani Aneta Chorąży, studentka II roku SUM na kierunku Turystyka i Rekreacja (nagrodzone zdjęcie prezentujemy obok).

.

.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy już dzisiaj na drugą edycję Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Republice Słowackiej, która odbędzie się jesienią 2018 roku.


.

ROK AKADEMICKI 2016/17

Finał I Małopolskiego Konkursu Wiedzy Krajoznawczej o Republice Czeskiej

W dniu 4 kwietnia 2017 r. odbył się uroczysty finał I Małopolskiego Konkursu Wiedzy Krajoznawczej o Republice Czeskiej organizowany przez Zakład Turystyki i Badań Regionalnych Instytutu Geografii. Patronat honorowy nad konkursem objął Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Kazimierz Karolczak oraz organizacja turystyczna CzechTourism. W finale uczestniczyło 54 uczniów z małopolskich szkół ponadgimnazjalnych.

Dwuetapowy konkurs wyłonił zwycięzców:

I miejsce zajęła pani Zuzanna Macek – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kromera w Gorlicach; Opiekun: mgr Alicja Honek.

II miejsce zajęła pani Wioleta Kuchnia – uczennica Elitarnego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu; Opiekunowie: mgr Monika Mleczko i mgr Urszula Mleczko.

III miejsce zajął pan Kacper Wolas – uczeń PZ nr 11 Szkół Ogólnokształcących w Kętach; Opiekun: mgr Bożena Nycz

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu, a także wszystkim uczniom biorącym udział w rywalizacji. Dziękujemy opiekunom za przygotowanie merytoryczne uczniów do konkursu. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w II edycji Małopolskiego Konkursu Wiedzy Krajoznawczej o Republice Czeskiej, który odbędzie się 2018 r.

Informacje o konkursie w innych mediach i na stornach szkół:

Sądeczanin.info
ZS nr 1 w Nowym Sączu
Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem
Oświęcimski Portal Oświatowy
Powiatowy Zespół Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu
I LO im. M. Kromera w Gorlicach

 

 



Bal Instytutu Geografii

25 lutego 2017 roku o 19 rozpoczął się 1. Bal Instytutu Geografii zorganizowany przez Studentów trzecich roczników Geografii, Gospodarki Przestrzennej oraz Turystyki i rekreacji wraz z opiekunami: dr R. Rettinger, dr A. Brzosko-Sermak i mgr inż. Sz. Okońskim.

Bal – w nieco zmienionej formule jest kontynuacją kilkudziesięcioletniej tradycji wspólnej zabawy Studentów i Pracowników naszego Instytutu.

Fot. dr W. Jucha.

 

 



Inauguracja 70. roku akademickiego w Instytucie Geografii

3 października 2016 r. uroczystym posiedzeniem Rady Instytutu Geografii zainaugurowano 70. rok akademicki w Instytucie Geografii.  Po złożonym ślubowaniu, w poczet społeczności studenckiej przyjęto 298 studentów pierwszych roczników studiów stacjonarnych 1. i 2. stopnia na kierunkach: Geografia, Gospodarka przestrzenna oraz Turystyka i rekreacja.

Fot. Piotrek Szubert

 

 



70 lat geografii w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

61. Zjazd Polskiego Towarzystwa Geograficznego „Tradycja i nowoczesność w Geografii”

W 2016 roku przypada jubileusz 70 lecia geografii w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Z tej okazji nasz Instytut oraz Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego zorganizowali 61. Zjazd PTG, pod hasłem „Tradycja i nowoczesność w geografii”. Zjazd poprzedzała sesja jubileuszowa, która odbyła się 27.06.2016 r.
W kolejnych dniach  (28.06. oraz 29.06.) odbyły się dwie sesje plenarne 10 sesji tematycznych sesja posterowa oraz trzy sesje terenowe.  (Program Zjazdu)

W Zjeździe uczestniczyło ok. 150 przedstawicieli wszystkich krajowych ośrodków geograficznych, wygłoszono 92 referaty i zaprezentowano 20 posterów.

Fot. Jakub Żak & Mariusz Szubert

 

 



Ćwiczenia terenowe na Pojezierzach i Pobrzeżu Gdańskim

W maju 2016 r. (14-19 oraz 21-26) studenci 3. roku Turystyki i Rekreacji odbyli ćwiczenia terenowe z Krajoznawstwa w Warszawie, na Pojezierzu Mazurskim, na Pobrzeżu Gdańskim, na Pojezierzu Kaszubskim, w dolinie Dolnej Wisły, w Toruniu, Łodzi oraz w Kamieńsku k. Bełchatowa. Podczas Zajęć terenowych młodzi adepci turystyki poznali najciekawsze regiony turystyczne północnej Polski oraz doskonalili sztukę interpretacji dziedzictwa.

Ćwiczenia prowadzili: dr hab. Krzysztof Bąk, prof. UP; dr Anna Delekta; dr Joanna Fidelus; dr Paweł Kroh; dr hab. Roman Malarz, prof. UP, dr hab. Mariusz Szubert, prof. UP.

Fot.: Jakub Żak & Mariusz Szubert

 

 



Ćwiczenia terenowe na Pojezierzu Kaszubskim i Pobrzeżu Gdańskim

Ćwiczenia studentów 3-go roku geografii, które odbyły się w dniach 26-31 maj 2016.

 



Światowy Dzień Ziemi: studenci Turystyki i rekreacji na warsztatach z dziećmi

W dniu 22 kwietnia 2016 r. studenci III roku Turystyki i rekreacji wraz z pracownikiem Instytutu Geografii dr Anną Delektą przeprowadzili warsztaty dla 9 grup dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 im. Polskich Noblistów w Krakowie (ul. Żabia 20). Warsztaty składały się z 5-ciu części i trwały 7 godzin. W tym czasie dzieci uczyły się jak troszczyć się o Ziemię, rozwiązywały zagadki i quizy o tematyce przyrodniczej, wykonywały eksperymenty fizyczne i chemiczne. Jeden z warsztatów poświęcony był zagadnieniom ekologii i ochrony środowiska.

Dzieci zgłębiały problematykę recyklingu materiałów powszechnego użytku oraz uczyły się jak prawidłowo segregować śmieci, dyskutowały o prawidłowych i nieprawidłowych postawach ludzi wpływających na stan środowiska. Grupy uczestniczyły również w zajęciach plastycznych (np. tworzenie kuli ziemskiej), muzycznych i tanecznych. W warsztatach stosowano metody pedagogiki zabawy, dzięki czemu na twarzach dzieci gościł uśmiech i panowała atmosfera radości. Dyrekcja oraz kadra pedagogiczna Szkoły wysoko oceniła przygotowanie studentów.

 

 


 

DZIEŃ OTWARTY Uniwersytetu Pedagogicznego

Podczas dnia otwartego UP (15.03.2016) Studenci naszego Instytutu pod kierunkiem mgr Szymona Okońskiego  promowali ofertę dydaktyczną w zakresie kierunków studiów: Geografia, Gospodarka przestrzenna Monitoring środowiska przyrodniczego, Ochrona środowiska oraz Turystyka i rekreacja. Nasza oferta dydaktyczna spotkała się z dużym zainteresowaniem potencjalnych kandydatów na studia w UP.

Fot. Mariusz Szubert

 



Mikołajki w Zalasiu

w ramach współpracy Instytutu Geografii z Zespołem Szkół im. Tadeusza Kościuszki w miejsowości Zalas (gm. Krzeszowice) studenci Turystyki i Rekreacji pod kierunkiem dr Anny Delekty, mgr Renaty Gasek oraz mgr Patrycji Litwickiej przygotowali dla uczniów Szkoły Podstawowej imprezę mikołajkową „Mikołajki w Zalasiu”.  Nasi studenci – doskonali animatorzy – poprzez gry, konkursy, quizy i inne atrakcje-niespodzianki zapewnili wspaniałą mikołajkową zabawę.

 

 



 

ROK AKADEMICKI 2015/16

Ćwiczenia terenowe z krajoznawstwa

Na przełomie maja i czerwca 2015 roku studenci 3. roku turystyki i rekreacji odbyli 6-dniowe terenowe ćwiczenia z Krajoznawstwa.  Podczas ćwiczeń, których przewodnim tematem była krajoznawcza wędrówka szlakami historii, kultury i tradycji studenci wykazali się umiejętnością przekazu wiedzy krajoznawczej oraz poznali Mazury, Warmię, Pomorze Gdańskie oraz Kaszuby. Trasa ćwiczeń licząca ok. 2000 km wiodła z Krakowa przez: Warszawę, Rybitwy k. Pisza, Mazurski Park Krajobrazowy – region Wielkich Jezior, Giżycko, Gierłoż, Świętą Lipkę, Olsztyn, Stare Jabłonki, Jelenie (Kanał Elbląski), Elbląg, Frombork, Malbork, Gdańsk, Gdynię, Kaszubski Park Krajobrazowy – region Kaszubski, Kartuzy, Pelplin, Gniew, Chełmno, Toruń, Łódź do …. Krakowa.

Zajęcia prowadził zespół pracowników Zakładu Turystyki i Badań Regionalnych: dr hab. Mariusz Szubert, prof. UP, dr Piotr Dolnicki, dr Joanna Fidelus, dr Paweł Kroh, mgr Kamila Weiss-Ziółkowska

Fot. Mariusz Szubert

 

 



Astronomiczne podstawy geografii

to jeden z kursów realizowanych na 1. roku geografii, na studiach 1. stopnia (licencjackich). Zajęcia mają formę wykładów i ćwiczeń. Odbywają się one nie tylko w sali wykładowej, lecz również w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

Foto-kronika prezentuje ćwiczenia pod kierunkiem Dr. Władysława A. Nowaka na 1. roku geografii niestacjonarnych studiów 1. stopnia.

Fot. Mariusz Szubert

 

 



Instytut Geografii podczas dnia otwartego w Uniwersytecie Pedagogicznym

Dzień otwarty w Uniwersytecie Pedagogicznym (12.03.2015) był szczególnym dniem również w Instytucie Geografii.  W tym dniu studenci geografii, gospodarki przestrzennej, turystyki i rekreacji oraz pracownicy Instytutu zaprezentowali naszą ofertę edukacyjną. Stoisko Instytutu Geografii cieszyło się ogromnym zainteresowaniem przyszłych studentów.

Fot. Remigiusz Pacyna (student 1. roku geografii studiów magisterskich)

 

 

Aktualności

Kalendarz wydarzeń

luty 2023

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
30 stycznia 2023 31 stycznia 2023 1 lutego 2023 2 lutego 2023 3 lutego 2023 4 lutego 2023 5 lutego 2023
6 lutego 2023 7 lutego 2023 8 lutego 2023 9 lutego 2023 10 lutego 2023 11 lutego 2023 12 lutego 2023
13 lutego 2023 14 lutego 2023 15 lutego 2023 16 lutego 2023 17 lutego 2023 18 lutego 2023 19 lutego 2023
20 lutego 2023 21 lutego 2023 22 lutego 2023 23 lutego 2023 24 lutego 2023 25 lutego 2023 26 lutego 2023
27 lutego 2023 28 lutego 2023 1 marca 2023 2 marca 2023 3 marca 2023(1 event)

Kategoria: GeneralKonferencja Kierowników Jednostek Geograficznych

4 marca 2023(1 event)

Kategoria: GeneralKonferencja Kierowników Jednostek Geograficznych

5 marca 2023

Zobacz wszystkie nadchodzące wydarzenia