Przejdź do menu Przejdź do treści

dr Agnieszka Brzosko-Sermak

dr Agnieszka Brzosko-Sermak

Katedra Geodezji i Gospodarki Przestrzennej

agnieszka.brzosko-sermak@up.krakow.pl

pok: 525

ORCID: https://orcid.org/0000-0001-6977-845X

publikacje:


dyżury: Konsultacje on-line MS Teams / stacjonarnie - po wcześniejszym uzgodnieniu

 

Publikacje: Google Scholar,

 

Geograf społeczno-ekonomiczny, socjolog miasta, pracownik naukowo-dydaktyczny (adiunkt) w Katedrze Przedsiębiorczości i Gospodarki Przestrzennej Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Studia w zakresie geografii odbyła w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Zygmunta Górki, pt. „Użytkowanie ziemi i funkcje staromiejskiej dzielnicy Olsztyna”, otrzymała wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Geograficznego w XX Konkursie Prac Magisterskich z zakresu geografii.

Studia w zakresie socjologii miasta odbyła na europejskich studiach organizowanych przez dziewięć uniwersytetów i jednostek badawczych z Europy (Uniwersytet „Carlo Bo” w Urbino, Uniwersytet Bicocca w Mediolanie, Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet Barcelona, Uniwersytet Birmingham, Uniwersytet Humboldta w Berlinie, Katolickiego Uniwersytet w Leuven, Uniwersytet Amsterdam i Polska Akademia Nauk w Warszawie) uzyskując międzynarodowy stopień magistra w zakresie socjologii, geografii i politologii miasta (Comparative Urban Studies).

W 2007 r. uzyskała stopień doktora nauk o Ziemi w zakresie geografii w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie pracy doktorskiej napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Zygmunta Górki, pt.: „Granica państwa jako czynnik rozwoju miast wschodniego pogranicza Polski”.

W latach 2008-2011 była pracownikiem Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa w zespole opracowującym podstawowy dokument planistyczny dla Krakowa  – Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa.

Zainteresowania badawcze skupiają się na tematyce miast, dzięki łączeniu wiedzy teoretycznej z różnych dziedzin, jak również praktycznej z zakresu przygotowywania i prowadzenia badań naukowych, nauczania młodzieży akademickiej oraz współtworzenia dokumentów planistycznych dla miasta. Prowadzona działalność naukowa oraz publikacje ściśle wiążą się z zagadnieniami wpływu położenia miast na: funkcje i ich zmiany, warunki i poziom życia mieszkańców, uwarunkowania rozwoju, użytkowanie ziemi, zarządzanie i współpracę miast, wielokulturowość. Interesują ją również kwestie związane z uwarunkowaniem rozwoju miast nadgranicznych oraz rewitalizacją miast. Szczególne zainteresowania badawcze dotyczą socjologii miast, panowania przestrzennego i partycypacji społecznej.

Jest sekretarzem cyklicznych międzynarodowych konferencji naukowych z zakresu geografii ekonomicznej organizowanych przez Katedrę Przedsiębiorczości i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Odbyła staże i stypendia naukowe w kraju i za granicą oraz jest członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Prywatne zainteresowania koncentrują się wokół podróży oraz psychologii.