Przejdź do treści

SZKOŁY

Współpraca Instytutu Geografii z oświatą podejmowana jest na wielu płaszczyznach i obejmuje szereg aktywności.

Działaniami podejmowanymi w tym zakresie koordynuje dr Roksana Zarychta, w ramach zespołu ds. współpracy oświatą, w skład którego wchodzą także:

dr Robert Faracik
dr Wioletta Kilar
dr Renata Rettinger
UP dr hab. Mariusz Szubert
dr Agnieszka Świętek
dr inż. Witold Warcholik

Bieżące szczegółowe działania  podejmowane na rzecz szkól – uczniów i nauczycieli oraz ich tematyka i terminy znajdują się tutaj.

Szkoły zainteresowane rozpoczęciem współpracy lub szczegółowymi informacjami proszone są o kontakt z zespołem ds. współpracy z oświatą (geografia.szkola@up.krakow.pl).

Aplikację do udziału w niemalże wszystkich formach współpracy zgłasza szkoła poprzez nauczyciela, który dostarcza także listę uczniów chętnych do udziału w spotkaniach.

 

Generalnie współpraca z oświatą obejmuje:


Warsztaty tematyczne dla uczniów

to forma współpracy, polegająca na jednorazowym kilkugodzinnym spotkaniu w małych grupach, prowadzonym w salach i laboratoriach Instytutu lub w terenie na obszarze Krakowa i okolic. Miejsce i forma warsztatów uzależnione są od ich tematyki. Uczniowie po odbyciu warsztatów uzyskują stosowny certyfikat.


Zajęcia przygotowujące do matury – maturalne last minute z geografii

to zajęcia przygotowujące uczniów klas maturalnych do egzaminu maturalnego z geografii.
Celem zajęć jest utrwalenie wiadomości i ćwiczenie umiejętności geograficznych przydatnych na egzaminie maturalnym.


Sobota z geografią

to seria czterech spotkań – po dwa spotkania w każdym semestrze – w formie wykładów, ćwiczeń oraz zajęć terenowych prowadzonych w Instytucie Geografii przez pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu, dla uczniów szkół średnich. Zajęcia kameralne w salach planowane są w godzinach 10-14, a następnie proponujemy zajęcia terenowe na obszarze Krakowa.


Uniwersytecki Fakultet Geograficzny

to forma współpracy, która obejmuje serię zajęć, które odbywają się jeden raz w miesiącu
(w bieżącym roku w środy rano) w niedużych grupach w salach wykładowych i laboratoriach Instytutu Geografii, prowadzonych przez pracowników naukowo-dydaktycznych Instytutu w ramach lekcji geografii. Uczniowie po odbyciu serii spotkań uzyskują stosowny certyfikat.


My u Was

to jednorazowe spotkanie, które odbywa się w szkole zainteresowanej taką formą współpracy. Pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu Geografii bezpłatnie prowadzą wykład lub warsztaty w uzgodnionym terminie.


Odczyty popularno-naukowe

Od wielu lat Polskie Towarzystwo Geograficzne – Oddział w Krakowie, prowadzi w Instytucie  Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w sali 532 otwarte odczyty popularno-naukowe.


Animacja prowadzona przez studentów Instytutu Geografii

to forma współpracy realizowana przez naszych studentów, szczególnie kierunku turystyka i rekreacja, specj. animacja w turystyce i rekreacji, pod opieką pracownika Instytutu. Studenci animują grupy w różnym wieku w czasie spotkań z różnej okazji.


W roku akademickim 2019/2020 współpraca ze szkołami średnimi obejmuje formy omówione powyżej. Współpraca Instytutu Geografii prowadzona była z nauczycielami i uczniami z wielu szkół z województwa małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego.

 

 

Aktualności