W dniu 15.12.2021 roku odbyła się Konferencja upowszechniająca wiedzę tematyczną i dobre przykłady inicjatyw rozwojowych na obszarach górskich i podgórskich Rozwój górskich i podgórskich terenów wiejskich w oparciu o potencjał obszaru i produkty markowe zorganizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie oraz Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Konferencja składała się z trzech sesji tematycznych oddzielonych krótkimi przerwami. Konferencja rozpoczęła się od oficjalnego przywitania uczestników przez przedstawicieli organizatorów Panią Dyrektor Jolantę Brudnik z CDR w Brwinowie Oddział w Krakowie oraz Panią Dyrektor Wiolettę Kilar z IG UP Kraków. Konferencja miała charakter zdalny, miejscem prowadzenia transmisji z obrad była aula Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Łącznie w wydarzeniu uczestniczyło ponad stu uczestników. Uczestnicy Konferencji otrzymali w ramach materiałów konferencyjnych pliki ze wszystkim prezentacjami zaprezentowanymi podczas obrad, a także raport „Rozwój górskich i podgórskich terenów wiejskich w oparciu o potencjał obszaru i produkty markowe – analiza dobrych przykładów przedsiębiorczości” przygotowany przez zespół autorski z IG UP Kraków.

Pierwsza sesja zatytułowana była Nowe koncepcje rozwoju obszarów górskich i podgórskich. W jej ramach swoje referaty przedstawili prof. dr hab. Sławomir Kalinowski (IRWIR PAN), Olga Gałek (Fundacja MiLA) oraz Dorota Goetz (LGD Partnerstwo Ducha Gór). W ramach sesji zaprezentowane zostały zagadnienia związane z możliwością implementacji koncepcji smart villages do rozwoju wiejskich obszarów górskich i podgórskich oraz zastosowaniem koncepcji marki lokalnej jako integratora i stymulanty tego rozwoju. Na zakończenie sesji odbyła się dyskusja moderowana przez prof. dr hab. Jadwigę Berbekę (UEK Kraków).

Druga sesja nosiła tytuł Funkcjonowanie działalności rolniczej i pozarolniczej na obszarach górskich i podgórskich. W jej trakcie wygłoszone zostały także trzy wystąpienia. Ich autorami byli: dr Mariusz Cembruch-Nowakowski (UP Kraków), Bogdan Pomianek (MRiRW) oraz dr Robert Faracik (UP Kraków). Zaprezentowane zostały podstawowe fakty statystyczne dotyczące obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej wiejskich terenów górskich i podgórskich, kwestie związane z polityką wsparcia tych regionów prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz szczególna rola walorów naturalnych i kulturowych w rozwoju omawianych regionów. Dyskusja kończąca sesję prowadzona była przez prof. dr hab. Aleksandra Panasiuka (UJ Kraków).

Ostatnia sesja była zatytułowana Działania przedsiębiorcze i rozwojowe na obszarach górskich i podgórskich. W jej trakcie zostały przedstawione referaty dr Małgorzaty Zdon-Korzeniowskiej (UP Kraków), dr Sławomira Dorockiego (UP Kraków) i prof. dr hab. Michała Żemłę (UP Kraków). Wystąpienia były skoncentrowane na opisie teoretycznym działań przedsiębiorczych w kontekście obszarów górskich, a także na wskazaniu przykładów dobrych praktyk. Zaprezentowane zostały m.in. koncepcje biegunów wzrostu i produktów sieciowych.

Omawiając problematykę rozwoju obszarów górskich w sposób naturalny wiele uwagi poświęcono kwestiom turystyki, a zwłaszcza turystyki zimowej. Na zakończenie sesji odbyła się dyskusja prowadzona przez prof. dr hab. Tomasza Rachwała (UP Kraków).\

do pobrania publikacja konferencyjna:

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota niedziela
1 kwietnia 2024 2 kwietnia 2024 3 kwietnia 2024 4 kwietnia 2024 5 kwietnia 2024 6 kwietnia 2024 7 kwietnia 2024
8 kwietnia 2024 9 kwietnia 2024 10 kwietnia 2024 11 kwietnia 2024 12 kwietnia 2024 13 kwietnia 2024 14 kwietnia 2024
15 kwietnia 2024 16 kwietnia 2024 17 kwietnia 2024 18 kwietnia 2024 19 kwietnia 2024 20 kwietnia 2024 21 kwietnia 2024
22 kwietnia 2024 23 kwietnia 2024 24 kwietnia 2024 25 kwietnia 2024 26 kwietnia 2024 27 kwietnia 2024 28 kwietnia 2024
29 kwietnia 2024 30 kwietnia 2024 1 maja 2024 2 maja 2024 3 maja 2024 4 maja 2024 5 maja 2024

Zobacz wszystkie nadchodzące wydarzenia